Pastelowe jajka wielkanocne. Inspiracje od Lukata.

Autor: administrator Lukata.pl In: Wielkanoc On: Komentarz: 0 Hit: 1796
Pastelowe jajka wielkanocne. Inspiracje od Lukata.

W bieżącym roku przy dekorowaniu wnętrz na święta wielkanocne im bardziej będzie kolorowo tym lepiej. Pastelowe kolory wymienia się przez wszystkie przypadki. Pastele idealnie komponują się z wiosną oraz świątecznym śniadaniem i pisankami na stole wielkanocnym.

Skąd się wzięły jajka na Wielkanoc

Zanim przedstawię propozycję jajek wielkanocnych, chcę przedstawić Wam skąd tak naprawdę wzięła się tradycja jajek na święta oraz malowanie pisanek.

Co było pierwsze? Jajko czy kura?

To pytanie pewnie każdy z Was już słyszał i pewnie nigdy nie otrzymaliście właściwej odpowiedzi. Postanowiłem zgłębić temat. I co się okazało? Wszystko wskazuje na to, że pierwsze było ... jajko. Najstarsze kultury dosyć jednoznacznie opowiadają się za tą teorią. W Grecji czy w Indiach istniał i istnieje mit powstania świata właśnie z jajka. Persowie z kolei wierzyli, że świat powstał po wykluciu - słońce powstało z jajka, a księżyc z żółtka. Ciekawa jest teoria genesis w wykonaniu Ukraińców. Wg nich Bóg posłał koguta, który zniósł jajko, a z niego wypłynęły rzeki i tak powstało życie. Dlaczego akurat kogut, jak to zrobił że zniósł jajko? Ja bym tam akurat Ukraińcom zbytnio nie wierzył.
A więc jajko symbolem życia. Zmartwychwstanie to początek, początek życia, nowy początek. Zaczynam powoli rozumieć.

Zdobienie jajek w tradycji chrześcijańskiej

Legenda mówi, że Maria Magdalena po zobaczeniu zmartwychwstałego Chrystusa pobiegła do domu i ujrzała, że jajka kur zabarwiły się na czerwono. Zabrała je i rozdawała apostołom mówiąc im o zmartwychwstaniu Jezusa. Kolor czerwony też tu jest symboliczny. Kolor czerwony to symbol radości i zwycięstwa.
Samo malowanie jajek ma długą tradycję. Jajka malowano już w czasach Mezopotamii oraz Cesarstwa rzymskiego. W Polsce pierwsze pisanki pochodzą z X wieku.
To wszystko miało wpływ aby przypisać jajka do świąt Wielkiej Nocy.

Wielkanocne drzewka

Bardzo modne jest strojenie drzewka na Wielkanoc. Na drzewku zazwyczaj pojawiają się zdobione, kolorowe jajka. Im bardziej pastelowe kolory tym lepiej. Pastele są bardzo modne w tym roku. Przedstawiamy kilka propozycji zdobienia drzewek jajkami.

Można np. ubrać choinkę. Dosyć oryginalnie, ale to chyba nie w naszej szerokości geograficznej.

Choinka wielkanocna

Jajka w kolorze białym

Poniżej przedstawiamy naszą propozycję wystrojenia gałęzi drzewka w wazonie. Drzewko z jajkami w tonacji białej. Kolor biały jest najbardziej uniwersalnym kolorem oraz bardzo pogodnym. Do białego pasuje wszystko. Zdecydowanie biel króluje w tym sezonie, dlatego zaczynamy od niej.
Nie zabrakło również pastelowych dodatków w postaci różowych kwiatuszków, które zdobią nasze jajka.

Drzewko wielkanocne białe Jajka białe na drzewku

Jajko wielaknocne białe

Pastelowe jajka wielkanocne czyli powiew wiosny

Ważne aby dobrać kompozycję strojenia drzewka do panującego nastroju we wnętrzu, gdzie ma stać dekoracja. Należy dobierać kolory odpowiednio do osobistych preferencji. Pastele mają to do siebie, że ze względu na swoją delikatność pasują do większości wnętrz oraz wnoszą świeże spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.
Jajka w delikatnych kolorach różowym i niebieskim ładnie wmieszają się w otoczenie. Dodatkowo tak dobrane pastele mogą być użyte jednocześnie na jednym drzewku.

Różowe i niebieskie jajka wielkanocne na drzewku świątecznym. Drzewko świąteczne wielkanocne przyozdobione jajkami ręcznej roboty

Zwariowane nieszablonowe pomysły

Jeśli mamy dzieci, dobrym pomysłem jest wystrojenie drzewka z myślą od tych najmłodszych. Proponujemy wykorzystać jajka wielkanocne jako marchewki dla zajączka, który również jest symbolem świąt wielkanocnych. Tak przygotowana aranżacja dodatkowo zaowocuje radością wśród naszych dzieci. Nie ma nic lepszego jak uśmiech na twarzy naszych pociech.

Marchewki zrobione z jajek wielkanocnych na drzewku świątecznym Jajka wielkanocne w kształcie marchewek

Króliczki, zajączki i kurczaczki

Kolejny pomysł skierowany nie tylko do naszych najmłodszych. Od kiedy pamiętamy, nieodłącznym atrybutem Wielkanocy jest króliczek oraz kurczak.
Przedstawiamy jajka stylizowane na takiego kurczaka czy królika. Wyśmienity pomysł na skończenie z nudą oraz powtarzalnością.

Królik i kurczak z jajek styropianowych Kurczaki wielkanocne i zające zrobione z jajek pisanek

Przy aranżacji wnętrz z okazji Świąt Wielkanocnych czy korzystając z okresu wiosennego należy pamiętać, aby użyte dekoracje wprawiały nas w dobry humor oraz nastrój w naszych domach. Nasze jajka doskonale sprawdzają się w tej roli.

Wpuść wiosnę do swoich pomieszczeń.

Komentarze

Wyślij swój komentarz

Latest posts

Autor: administrator Lukata.pl Kategoria: Pudełka Data publikacji:

Dziękujemy za przybycie na Roczek

Autor: administrator Lukata.pl Kategoria: Zaproszenia Data publikacji:

Zaproszenia ze zdjęciem dziecka

Autor: administrator Lukata.pl Kategoria: Dekoracje Data publikacji:

Dekorujemy ołtarz z okazji rocznicy kapłaństwa

Autor: administrator Lukata.pl Kategoria: Fotografia Data publikacji:

Zdjęcia na przyjęciu z okazji prymicji kapłańskich

Autor: administrator Lukata.pl Kategoria: Fotografia Data publikacji:

Fotografujemy na Bierzmowaniu